Vonkajšie žalúzie v paneláku: prečo majú zmysel?

Kým na rodinných domoch už sú dnes vonkajšie žalúzie takmer samozrejmosťou, majitelia alebo nájomcovia bytov v panelových a bytových domoch ešte stále váhajú. Oplatí sa vyššia investícia do predokenných žalúzií, pôjdu do hotovej fasády elegantne nainštalovať a dáva ich obstaranie vôbec zmysel? V tomto článku vám na podobné otázky odpovieme.

Cena: vnútorné tienenie je lacnejšie, vonkajšie kvalitnejšie

Väčšina ľudí z bytov pri voľbe tienenia stále volí vnútorné žalúzie alebo rolety, pričom hlavným argumentom je pre nich nižšia cena. Proti tomu nemožno namietať, interiérové tienenie je skutočne lacnejšie. Na druhej strane sa však nižšia cena odráža na ich kvalite – plastové komponenty ako retiazky, ovládacie tyče alebo spojky na slnku chradnú, lamely sú krehké a lámu sa. Žalúzie tak zvyčajne vydržia len niekoľko rokov, než musíte investovať do nových.

Vonkajšie žalúzie oproti tomu vydržia dlhšie. Bývajú vyrobené z hliníka a nerezu a majú životnosť rádovo desiatky rokov. Napríklad naše žalúzie NEVA navyše osadzujeme 8mm textilnou páskou (oproti bežnejšie 6mm) a vyrábame ich zo švajčiarskych a nemeckých komponentov. Tým ich životnosť ešte predlžujeme.

Veľký vplyv na cenu žalúzií má tiež spôsob ovládania. Ak zvolíte vonkajšie žalúzie s mechanickým ovládaním na kľučku alebo šnúru, sú lacnejšie ako s motorickým ovládaním. Práve preto si toto riešenie obľúbili napríklad Švajčiari, ktorí často bývajú v nájomných bytoch a zaobstarávajú si vonkajšie žalúzie s mechanickým ovládaním. Získajú tým špičkové tienenie za rozumné peniaze.

Ak sa navyše ako združenie vlastníkov alebo nájomcovi dohovoríte spoločne a necháte vonkajšími žalúziami osadiť celý dom, máte veľkú šancu, že vám dodávateľ ponúkne množstevnú zľavu. Tým cenu žalúzií ešte zrazíte.

Montáž: máte dve možnosti

Pri kúpe vonkajších žalúzií do paneláku síce nemôžete lamely aj s krycím boxom elegantne schovať pod fasádu, ale stále máte dve možnosti, ako ich nainštalovať.

• Na rám okna. Montážnik vám na okno nainštaluje lakovaný krycí plech, do ktorého žalúzie zachádzajú. Vodiace profily lamiel sú potom ukotvené vo vonkajšom ostení (v bočných stenách) alebo priamo na ráme okna. Ak vodiace profily nejde nainštalovať, môžete mať žalúzie vedené lankom.
• Priamo na fasádu. V takom prípade vám montážnik nainštaluje kotviace prvky na čelnú stranu fasády. Žalúzie aj krycí plech sú tak výraznejšie “predsadené”, na druhú stranu neuberajú na svetlej výške okna. V NEVA pre toto riešenie ponúkame fasádny systém v okrúhlej aj hranatej variante, aby ste si mohli vybrať, čo vám k oknám sadne lepšie.

Efekt: rozdiel môže byť aj 10°C

Podľa Združenia výrobcov tieniacej techniky cez zatiahnuté vnútorné žalúzie prejde do miestnosti až 36% slnečnej energie. Oproti tomu vonkajšie žalúzie prepúšťajú dovnútra miestnosti len asi 3,7% slnečnej energie – teda 10 × menej.

Vonkajšie žalúzie nie je nutné inštalovať iba pred okno, skvele tienia tiež balkón.

Vonkajšie žalúzie nie je nutné inštalovať iba pred okno, skvele tienia tiež balkón.

Najviac tento rozdiel spoznáte pri tienení okien na južnej alebo západnej strane bytového domu. S vonkajšími žalúziami v takom prípade máte doma až o 10 ° C chladnejšie ako s vnútornými. A to je rozdiel, ktorý v dlhom horúcom lete skutočne oceníte.

Verdikt: vonkajšie žalúzie majú svoje miesto aj v bytoch

Aj keď sú vonkajšie žalúzie z pohľadu vstupných nákladov drahšie a ich montáž je niekedy komplikovanejšia (napríklad kvôli zavedeniu ovládania musíte prevŕtať okno či murivo), majiteľom alebo nájomcom bytov v panelových domoch ich môžeme odporučiť. Ten komfort, ktorý ponúkajú počas horúcich letných dní, za to stojí.