Látky screenových roliet: aké existujú a z čoho sa vyrábajú?

Vonkajšie látkové rolety – tzv. screeny – veľmi dobre odolávajú slnku, vetru, dažďu a mrazu. A to najmä vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené. Trhu dominujú screenové rolety zo skleného alebo polyesterových vlákien potiahnutého vrstvou PVC, stretnete sa ale aj s látkovými roletami bez PVC. Poďme si materiál screenových roliet rozobrať podrobnejšie.

Originálne screeny: polyesterové vlákno + PVC

Originálne vonkajšie látkové rolety (kedysi sa im hovorilo aj zvislé clony) sa vyrábajú z látky zvanej screen. Odtiaľ tiež vznikol názov screenové rolety.

Základom tejto látky je polyesterové (PES) vlákno potiahnuté PVC vrstvou. Roleta sa najprv zapletie z holých PES vlákien a následne sa na ňu nanáša PVC náter – mäkčený polyvinylchlorid. Hotový screen preto vyzerá takmer ako celistvá plocha, pretože väčšina dierok v zapletenej látke je zatretá a nepresvitá.

V našej ponuke nájdete tento typ látky pod obchodným názvom Soltis. Konkrétne ponúkame typ Soltis Perform 92, ktorý výrobca Serge Ferrari označuje ako roletu s najlepšími termoregulačnými vlastnosťami z jeho ponuky. Firma ale vyrába aj ďalšie typy, napríklad Horizon 86, Harmony 88, Master 99 alebo Opaque B92. Nenechajte sa zmiasť číslami – neoznačujú priepustnosť látky, ide iba o obchodné označenie.

Ďalší výrobcovia tohto typu látky sú napríklad Mechoshade, Phifer, Vertilux, Alkenz, Bestex, Verosol, Bandalux (roleta Vertisol) alebo Loncar.

Hlavné výhody a nevýhody polyesterových vlákien:

+ desaťročiami preverený materiál
+ veľmi odolný proti roztrhnutiu
+ vysoko elastický, pri námahe sa mierne roztiahne/zmrští a potom vráti do pôvodného tvaru
– horšie odoláva extrémne vysokým teplotám
– má mierne kratšiu životnosť ako sklené vlákno
Detail rolety Soltis, ktorá sa najprv zapletie a následne natrie PVC. Pôsobí preto celistvo.

Látky zo skleného vlákna potiahnutého PVC vrstvou

Obľúbené sú dnes tiež screeny zo skleného vlákna, ktoré je potiahnuté farebnou PVC vrstvou. V tomto prípade sa jednotlivé vlákna poťahujú ešte pred zapletením, potom už sa látka nijako ďalej neupravuje. Hotový screen preto viac pripomína husté sito a viditeľne v ňom presvitajú miniatúrne očká.

V našej ponuke nájdete tento typ látky pod obchodným názvom Serge a dodáva nám ho firma Helioscreen. Konkrétne ponúkame typ Serge 3%. Helioscreen ďalej ponúka látky zo skleného vlákna potiahnuté PVC s názvami Scala alebo Staccato.

Známym zástupcom tejto látky je tiež Satiné. Medzi ďalších výrobcov patrí napríklad Mermet, Phifer alebo COPAC.

Hlavné výhody a nevýhody látky zo skleného vlákna:

+ veľmi dobre odolávajú vysokým teplotám
+ sú nehorľavé
+ majú mierne dlhšiu životnosť ako polyesterové vlákno
– sú krehkejšie ako polyester
– nie sú tak elastické
Roleta Sergé, ktorá pôsobí viac ako tkanina

Sklené vlákno bez PVC

Vývoj látok screenových roliet ide neustále dopredu, preto sa dnes napríklad stretnete aj s látkami zvanými Screen Nature. Tie sú vyrobené zo 100% skleného vlákna a už sa nepoťahujú. Neobsahujú PVC, polyester ani halogény a sú preto ekologickejšie.

Je však nutné dodať, že práve PVC vrstva na screenových roletách je kľúčovým faktorom, ktorý zvyšuje odolnosť a životnosť výrobku. Sami sme preto zvedaví, ako Nature látky obstojí v praxi aj v náročných klimatických podmienkach. V našej ponuke ich zatiaľ nenájdete.

Výrobcovia látok pre screenové rolety posledné roky experimentujú aj s ďalšími materiálmi, napríklad s akrylovými látkami, ktoré sa bežne využívajú napríklad na markízach. Zatiaľ sa však výraznejšie nepresadili.

Najdôležitejšia je priepustnosť a faktor otvorenosti

Ak vyberáte screenovú roletu a neviete, či zvoliť sklené alebo polyesterové vlákno, upokojíme vás – reálne rozdiely medzi nimi sú minimálne. Roleta je v oboch prípadoch veľmi odolná, jediný znateľný rozdiel je v dizajne, kedy roleta z PES vlákien tvorí kompaktnejšiu plochu a roleta zo sklených vlákien pôsobí viac ako tkanina.

Oveľa dôležitejším parametrom pri výbere rolety je napríklad svetelná priepustnosť látky, ktorá určuje, ako silno roleta zatemňuje.

• najsilnejšie zatemňujúce látky (tzv. black out) majú priepustnosť 0%,

• silne zatemňujúce látky od 1% do 22%

• a mierne zatemňujúce látky od 23% do 40%.

Dôležitým parametrom je tiež faktor otvorenosti, ktorý určuje, ako dobre cez roletu uvidíte von. Čím vyšší faktor, tým lepšie je von vidieť. Faktor otvorenosti sa obvykle pohybuje v rozmedzí jedného až desiatich percent.

Viac sa o výbere vhodnej látky a ďalších parametroch roliet dočítate v našom sprievodcovi Ako vybrať látkovú roletu.

Autor: Miloslav Matoušek

Miloslav Matoušek pracuje v NEVE ako marketingový manažér od roku 2018. Študoval na ČVUT v Prahe a po štúdiu sa začal venovať marketingu. Pracovné skúsenosti získal vo firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zameriava sa na rozvoj značky a nastavuje dlhodobé marketingové a obchodné ciele NEVY.