Ako najlepšie zatienite atypické okná? Rozprávali sme sa s odborníkom

Vonkajšie žalúzie dokážeme vyrobiť tak, aby zapadli i do konceptu neobvyklej stavby. Prečítajte si, kam sa hodí výrazná farba lamiel a príslušenstvo, alebo ako najlepšie zatienite lepené rohové okno. Na možnosti atypického vonkajšieho tienenia sme sa opýtali obchodného manažéra Lukáša Musila. 

V NEVE sa často stretneme s objednávkou neštandardnej farby žalúzií, príslušenstva či netradičného kotvenia. U niektorých zákaziek sa potom spojí všetko dohromady. „Žalúzií pre atypické stavby sme vyrobili veľa. Riešili sme napríklad žalúzie s vykrojením do prievlaku alebo rohová prevedenie v inom ako 90° uhle. Vždy sa snažíme s žalúziami čo najviac prispôsobiť požiadavkám investora či architekta, musíme ale zároveň rešpektovať fyzikálne zákony,“ podotýka Lukáš Musil, obchodný manažér zo spoločnosti NEVA.

Atypická farba žalúzií: oživia fasádu budovy

Vonkajšie žalúzie v pestrých farbách vyrábame najčastejšie pre veľké administratívne budovy. Najdivokejšie žalúzie sme vyrobili pre školy a škôlky. V farebnosti sme schopní splniť aj najodvážnejšie sny architektov, v ktorých sa nedrží základného vzorkovníka farieb, ale túži po nevšedných kombináciách. Ladí žalúzie s rámami okien, alebo idú naopak do kontrastu s fasádou. 

K farebnému kontrastu sme prispeli na Univerzitnom kampuse Masarykovej univerzity v Brne-Bohuniciach. Pre stavbu sme vyrobili viac ako 840 kusov žalúzií typu C-80 v atypické červenej (RAL 4004), atypické modré (RAL 5005) a štandardné strieborné 140H. Fasáda budovy je pritom kombináciou svetle tehlovej, nerezovej, antracitovej a dominanta kampusu – hlavný vchod – je šarlátovo červený. 

Netradičné prevedenie vo všetkých parametroch

Zákazky, ako tá pre nemocnicu vo švédskom Malmö, sú unikátne takmer vo všetkých parametroch. Pre túto stavbu dodávame žalúzie typu Z-90, ktoré sa skladajú z:

• lamiel v achátovo šedej farbe, • kotviacich materiálov s extrémnou odolnosťou C4, prípadne A4, pokiaľ ide o nerez (odolávajú agresívne korózii a používajú sa v prímorských alebo priemyselných oblastiach), • lakovaných horných profilov a ich držiakov v špeciálnej striebornej farbe s bronzovým nádychom, • spôn motorov a držiakov žalúzie k modulovej fasáde v rovnakej farbe, • a neštandardných motorov Geiger T90 s vysokou tepelnou odolnosťou od -20 °C do 90 °C.

Žalúzie sú navyše montované priamo do fasády medzi sklami. „S takto unikátnou zákazkou sa stretávame raz až dvakrát do roka. Tienenie nemocnice v Malmö ešte nie je dokončené, zatiaľ dodávame 825 kusov žalúzií a ďalšie etapy nás ešte len čakajú,“ dodáva Lukáš Musil z NEVY.

Tienenie ohýbaných okien

Tienenie ohýbaných okien sme si vyskúšali pri budove Flow Building na Václavskom námestí v Prahe. Použili sme tu žalúzie C-80 v striebornej a bronzovej farbe.

„Fasáda budovy je predpínaná a sklá okien sú prehnuté podľa jej zakrivenia. Každé prehnuté okno preto osadzujeme niekoľkými kusmi žalúzie s vedením v lanku, aby kopírovali povrch, a zároveň nerušili vzhľad a neobmedzovali vo výhľade. Navyše sme pre stavbu špeciálne vyvinuli atypické vodiace profily“, Lukáš Musil obchodný manažér.


Zatienenie rohových okien

Rohová okná sú dnes trendom. Presvetľujú miestnosť a umožňujú skvelý výhľad na okolie. „Ak okná spája v rohu rám, napojíme na neho náš špeciálny rohový profil. Vďaka tomuto riešeniu nedochádza k presvitaniu svetla do miestnosti,“ objasňuje Lukáš Musil.

Dizajnové stavby ale často dopĺňajú lepená rohová okná, ktoré v rohu spája len tenká dvojcentimetrová špára. Efekt otvoreného priestoru v takýchto prípadoch nerušíme a pokiaľ to typ žalúzie dovolí, vedieme ju lankami. „Žalúzia vedená lankom bez vodiacich profilov je dizajnovo čistejšia, ale má aj svoje nevýhody. Medzi lamelami totiž aj pri zatemnení preniká svetlo a navyše sa znižuje odolnosť žalúzie proti vetru,“ dodáva odborník z NEVY.

Tienenie naklonených okien

Pre tienenie okien s maximálnym odklonom 15° od fasády vyrábame najčastejšie lamely typu Z a S. Osadzujeme ich špeciálnymi vodiacimi kolíkmi po oboch stranách. 

Pokiaľ by bol odklon väčší, žalúzie by sa samovoľne nespustili. Preto ich vôbec neodporúčame na strešné okná, kde by vznikol tak veľký odpor, že by sa s lamelami nedalo vôbec manipulovať. 

Ak túžite zatieniť váš unikátny dom, alebo vás lákajú neobvyklé farby lamiel, obráťte sa na niektorého z našich predajcov. Možnosti atypického tienenie vám radi ukážu naživo.