Ako vyriešite montáž vonkajších žalúzií pri rekonštrukcii

Keď staviate dom od základov, môžete so zabudovaním vonkajších žalúzií počítať už v projekte a schovať tienenie pod omietku. Pri rekonštrukciách alebo hotových domov je situácia zložitejšia a ste obmedzení tým, čo vám dovolí stavba. Spísali sme, aké sú možnosti montáže vonkajších žalúzií pri rekonštrukcii a na čo si dať pozor.

Ak dom staviate od základov, myslite na tienenie už vo fáze projektu a prispôsobte tomu stavebné práce. Ako pripraviť novostavbu na vonkajšie žalúzie sme spísali v článku už skôr.

Príjemná klíma a ideálne svetelné podmienky ale môžete v interiéri vykúzliť, aj keď dom iba rekonštruujete. Spôsob montáže vonkajších žalúzií aj jej cena potom záleží na tom, ako rozsiahle úpravy máte v pláne a čo vám stav budovy dovolí.

1. Generálna rekonštrukcia: vyberte montáž pod omietku

Ak ste vzali rekonštrukciu od základov, môžete mať podobnú východiskovú pozíciu, ako by ste stavali nový dom. V tomto prípade si často môžete dovoliť aj montáž vonkajších žalúzií pod omietku.

Vo firme Vonkajšie žalúzie NEVA sme pre montáž vonkajších žalúzií pod fasádu vyvinuli vlastné riešenie – podomietkový kastlík ISO-Kastl. Vyrábame ho z purenitu, ktorý je veľmi pevný, odolný a neublíži mu teplo ani vlhko. Montéri žalúzie aj kryt umiestnia do pripraveného priestoru vo fasáde a všetky kotvenie skryjú pod omietku. Ak chcete schovať pod omietku aj vodiace profily žalúzií, potom je ideálne doplniť ISO-Kastl sendvičovými doskami, ktoré zapustenie vodiacich profilov do fasády uľahčí.

Aj pri rekonštrukcii si nechajte vypracovať projekt a zahrňte do neho vonkajšie žalúzie. Vyhnete sa tak neskorším nepríjemnostiam s nedoriešenými detailmi na stavbe.

V prípade, že vám stavba nedovolí inštaláciu pod omietku, využite niektoré z nižšie popísaných riešení.

2. Čiastočná rekonštrukcia: vystačíte si s krycím plechom

Ak plánujete úprav domu menej a podomietkové riešenie neprichádza do úvahy, zvoľte montáž pod krycí plech. Ten vám montážnik nainštaluje na rám okna a žalúzie sa pod neho zasunú, keď ich vytiahnete. Len sa pripravte na to, že kryt, do ktorého lamely zachádzajú, vám uberie svetlú výšku okna. V praxi to znamená, že paket žalúzií alebo krycí plech uvidíte z interiéru a budú vám čiastočne prekážať pri výhľade.

Krycí plech je na rozdiel od podomietkového riešenia priznaný. Väčšina zákazníkov si vyberá lamely a príslušenstvo vo farbe fasády, ale ak chcete dosiahnuť kontrast, tak vďaka našej lakovni vám ich nalakujeme aj do inej farby.

Často majitelia domov potrebujú iba vymeniť okná a iné úpravy na stavbe nerobia. Ak je to aj váš prípad, dohodnite sa s výrobcom okien a nainštalujte vonkajšie žalúzie spoločne s novými oknami pomocou . Ten umožňuje výrobcom okien osadiť žalúzie rovno na okenný rám a priamo vo výrobe. Okno s žalúziou sa potom inštaluje do stavby v jednom kroku.

3. Hotová stavba: pomôže vám fasádny systém

Vonkajších žalúzií sa ale nemusíte vzdávať ani v prípade, keď kúpite už hotový dom, u ktorého sa v projekte s tienením nepočítalo. Montážnici v takej chvíli zvolia takzvanú predsadenú montáž na fasádu budovy – všetky kotviace prvky umiestnia spredu na fasádu a žalúzie “predsadia” pred stavebný otvor.

Toto riešenie je ideálne aj vtedy, keď sa nechcete zbytočne pripraviť o svetlú výšku okna – napríklad v prípade, kedy chcete zatieniť dvere na balkón alebo terasu. Tam je žalúzie pomerne vysoká a má vysoký paket, ktorý pri bežnom riešení môže zasahovať až 20 centimetrov do výšky dverí. Pri každom priechode by ste teda museli skloniť hlavu. Vďaka predsadeniu na fasádu, sú ale žalúzie umiestnené vyššie (nad rám dverí) tak, aby do dverí nezasahovali.

Fasádne systémy zaobstaráte v guľatej alebo hranatej variante:

• guľatý systém má zaoblený krycí plech aj guľaté vodítka,

• hranatý systém zasa hranatý krycí plech aj vodítka.

Vo firme Vonkajšie žalúzie NEVA fasádne systémy dodávame so samonosným krytom a s masívnymi vodiacimi profilmi. Montéri potom žalúziu upevnia k stene pomocou špeciálnych nosných držiakov vodiaceho profilu.

Ak môžete, nechajte si tiež vytvoriť vizualizáciu, ako bude dom po inštalácii žalúzií vyzerať. Predsadený systém je robustný a vytvára tak výrazný architektonický prvok, ktorý zvýrazňuje celkový ráz budovy. Používa sa najmä na technické stavby, ale nič nebráni ani inštalácii na rodinný dom.

Fasádny systém v guľatej variante na rodinnom dome.