Aká je ideálna teplota v rôznych izbách a ako ju dosiahnete pomocou vonkajších žalúzií

Ideálna teplota v miestnostiach je rôzna podľa ich využitia. Vyššiu potrebujeme pri relaxácii, nižšiu zasa pre spánok. Prečítajte si, ako si vďaka vonkajším žalúziám vytvoríte aj v tropických letných teplotách príjemný chládok v spálni a v zime si naopak teplo lepšie udržíte.

Ideálna teplota sa líši miestnosť od miestnosti

Všeobecne sa ideálna teplota interiéru pohybuje medzi 18-21 °C. To platí pre miestnosti, kde trávime najviac času, ako pracovne či obývacie izby. Na chodbách, kde sa nezdržujete, nechajte pokojne chladnejšie. Naopak kúpeľňu si vyhrejte viac, aby ste pri sprchovaní neprechladli.

Odporúčané teploty v miestnostiach sa pohybujú v rozmedziach:

• Chodby a schodiská bytových domov: 10-15 °C
• Obývané predsiene a chodby: 16-18 °C
• Spálne: 16-20 °C
• Kuchyňa: 20 °C
• Obývacia izba: 20-21 °C
• Kúpeľňa: 24 °C

Teplotu si prispôsobte tak, aby vám bola príjemná. Dobre vám k tomu poslúži aj termostat, ktorý zopne vykurovanie, keď zaznamená príliš nízku teplotu. Ak by ste udržiavali chladnejšie teplotu v celom interiéri, dajte pozor na vlhkosť. V miestnostiach, kde sa často suší bielizeň, sa už pri 16 °C objavuje pleseň.

TIP: Pamätajte na to, že teplota rodinného domu by nemala klesnúť pod 15 °C, aj keď práve odídete na dovolenku. Potom totiž hrozí, že opätovné vykurovanie potrvá veľmi dlho a miniete za neho viac peňazí než za priebežné udržiavanie napríklad 18 °C. Naopak pri prekurovaní interiéru vás stojí každý jeden stupeň až ďalších 6% z celkových nákladov za vykurovanie. Ak zdržiavate dlhodobo v miestnosti, kde je 25 a viac stupňov, odvykáte si od chladu a je možné, že v zime budete častejšie chorí.

Stála teplota interiéru: ako pomôžu vonkajšie žalúzie

V lete, najmä v extrémnych horúčavách, sa oplatia vonkajšie žalúzie, ktoré odrazia slnečné lúče ešte pred oknami a znižujú teplotu v miestnosti až o 10 °C. Ak zvolíte svetlé lamely, pustíte so zavretými žalúziami do interiéru len 3,7% slnečného žiarenia. V porovnaní s vnútornými žalúziami, ktoré pustia do interiéru až 36% žiarenia, máte v miestnosti príjemne a výrazne ušetríte za prevádzku klimatizácie.

V zime nechajte naopak žalúzie vytiahnuté, aby ste do interiéru pustili viac tepla. U žalúzií s lamelami typu C a F vďaka naklápaniu na obe strany svetlo nasmerujete, kam potrebujete. Tak si napríklad príjemne prehrejete i podlahu. Navyše, ak necháte v zime vonkajšie žalúzie zatvorené aj cez noc, žalúzie zabráni úniku tepla a vy tak zvýšite teplotu v miestnosti o ďalších 1,5 °C.

Teplotu udržíte vďaka inteligentnému príslušenstvu

Aby ste nemuseli zaťahovať žalúzie ručne, keď je pekné počasie, napojte ich na automatické ovládanie pomocou slnečného snímača. Keď snímač zaznamená intenzívne slnečné žiarenie, žalúzie sa automaticky stiahnu a zatvoria a zabránia tak prehrievaniu interiéru. Naopak pri oblačnosti sa vytiahnu do kastlíka, aby sa do miestnosti dostalo svetlo a interiér sa prehrial. V oboch prípadoch sa systém snímačov sám postará, aby ste sa napríklad po práci vrátili do interiéru s ideálnou teplotou.

V zime vám potom dobre poslúži ovládanie pomocou scenárov. Keď viete, že vám na východnú stranu domu svietia ráno viac svetla, nechajte žalúzie vytiahnuté a interiér tým prehrejte. Ich zatiahnutie naplánujte až okolo poludnia, kedy sa dostane slnko nad dom. Tým si teplo vnútri lepšie udržíte.

Žalúzie môžete ovládať aj na diaľku – vďaka systému inteligentnej domácnosti Smart Home.

Vonkajšie žalúzie sú vďaka svojim vlastnostiam obľúbené aj pri stavbách nízkoenergetických a pasívnych domov. Pomáhajú totiž v dome udržiavať stálu teplotu medzi 18 a 23 °C bez zbytočného chladenia či kúrenia.

Udržte si v interiéri ideálnu teplotu vďaka vonkajším žalúziám, odborníci zo špecializovaných firiem vám radi poradia, ako na to.

autor: Adéla Hlavinková